Užili jste si dostatečně lenošení u bazénu nebo šnorchlování na Vaší soukromé pláži? Vyrazte na procházku po ostrově, na cyklovýlet nebo na celodenní expedici. Co by Vám na ostrově a v jeho okolí nemělo uniknout?

Pěšky, na kole

Pašman a Ugljan jsou propojeny téměř 100 kilometry dobře upravených a značených cyklostezek, kde najdete nespočet nádherných vyhlídek, skrytých zákoutí a odboček k místním zajímavostem. Vyhraďte si proto na objevování krás obou ostrovů dostatek času.

Autem, lodí

Trajektem z města Preko se na pevninu dostanete za pár minut.

Využijte toho a objevte ty největší perly Dalmácie.

Kostelík Gospa od Loreta na hoře Mali Bokolj

Mali Bokolj (164 m n.m.) je menším bráškou nejvyššího vrcholu ostrova Pašman, hory Veliki Bokolj (274 m n.m.). Na kole ho můžete zdolat dvěma způsoby - buď po silnici na východním pobřeží s odbočkou před vesnicí Banj, nebo po delší západní cestě a neosídleném pobřeží ostrova. Cesta přímo na kopec ke kostelu občas stoupá velmi strmě, ale brzy se mění v příjemnou hřebenovku Panoramski put vedoucí až na druhý konec ostrova, na které můžete pozorovat moře, ptáky a v jarních měsících si natrhat levanduli či šafrán.

Ruina na hoře Veliki Bokolj

Nejvyšší vrchol Pašmanu se tyčí nad malebnou rybářskou vesnicí Dobropoljana. Kromě úchvatné panoramatické vyhlídky na souostroví Kornati tu najdete také zbytky kruhové zdi zřícené tvrze.

Klášter sv. Domnia v Kraji

Pokud se vydáte na kole (ale klidně i autem po silnici podél východního pobřeží) až na opačný konec ostrova Pašman, budete za svoji námahu odměněni hned několikrát. Např. v obci Kraj naleznete nejkrásnější klášter Zadarské župy - františkánský klášter Sv. Domnia (Sveti Dujam). Nenechte si ujít klášterní muzeum a zejména dva nejcennější obrazy: Marie s malým Ježíškem a Svatý Jan Křtitel.

Ruiny hradu Ugrinića Dvori

Jestliže se výstupem ke klášteru Tkon nenecháte odradit, můžete poté pokračovat ještě výše do olivových hájů a borových lesů, kde naleznete ruiny impozantního hradu Ugrinića Dvori, založeného šlechtickým rodem Ugrinů v 16. století. Zřícenina je velmi dobře zachovaná, takže určitě stojí za návštěvu. K hradu bohužel nelze dojet autem, takže si jeho krás užijí pouze pěší a cyklisté.

Vyhlídka Straža nad Tkonem

Za další dva kilometry po cyklostezce od zříceniny Ugrinića Dvori (anebo po 45minutovém výšlapu z Tkonu) dorazíte k rozhledně na hoře Straža. Takovou vyhlídku byste si rozhodně neměli nechat ujít. Rozhledna byla důležitým místem pro sledování Pašmanského zálivu a Zadaru. Pod vyhlídkou najdete také německý bunkr z 2. světové války.

Ostrov Ugljan

Za návštěvu stojí také sousední ostrov Ugljan, na který se pohodlně dostanete přes Ždrelacský most. Kromě rušného turistického městečka Preko, které znáte od Vašeho příjezdu trajektem, si nenechte ujít především pevnost svatého Michala (Sveti Mihovil) s nedalekou rozhlednou nad městem, františkánský klášter sv. Jeronýma (Sveti Jerolim) a přírodní pláže nedaleko města Ugljan.

Zadar

Vstupní brána do regionu Dalmácie nabízí naprosto dokonalou kombinaci pro milovníky památek a kultury, pláží i aktivního trávení volného času a nočního života. Do noci byste se tu měli zdržet alespoň jednou a vychutnat si hru světel při západu slunce na náměstí Pozdrav slunci (Pozdrav Suncu). Ústředním bodem Zadaru je zejména živý komplex starého města, který se nachází na poloostrově odděleně od nového města. Jako všude v Chorvatsku i tady na Vás čekají okouzlující pláže a vynikající místní kuchyně.

Biograd na Moru

„Bílé město u moře“ se nachází mezi Zadarem a Vodicí. Dobře ho znají majitelé lodí a jachet, ale jako svůj výchozí bod do srdce labyrintu ostrovů Kornati ho můžete využít, i když žádnou loď nevlastníte. Nadchnou Vás i fantastické pláže, jako je oblázková Dražice a písečná Soline. Na své si přijdou i zájemci o vodní sporty.

Národní park Kornati

Souostroví Kornati zahrnuje celkem 89 ostrovů a útesů. Pokud vlastníte loď, není co řešit, ostatní návštěvníci si mohou pronajmout člun nebo si objednat prohlídku s průvodcem. Na Kornati vyjíždí lodě z pevniny i z ostrova Murter. Hlavními atrakcemi jsou tu Ilyrské ruiny, pevnost Tureta, skalní deska Magazinova Skrila a samozřejmě útesy ve tvaru „koruny“, které jsou pro Kornati typické.

Fun Park Biograd

Máte s sebou děti? Pak se návštěvě alespoň jednoho aquaparku zřejmě nevyhnete. Tematický zábavní park v Biogradu na Moru nabízí dobrodružnou jízdu ve stylu Divokého západu, Vesmíru či Pirátského města. Bavit Vás budou také kouzelníci, cirkusáci, stand-up komici … raději si na návštěvu tohoto fun parku vyhraďte celý den.

Vranské jezero nedaleko Pakoštane

Největší jezero nejen v Dalmácii, ale dokonce v celém Chorvatsku láká turisty svou zelenou vodou k projížďkám na člunech, rybáře zase svými početnými rybími obyvateli. Okolí je skvělé i pro pozorování ptáků.

Ostrov Galešnjak

Pamatujete si z chorvatských reklam zelený ostrov ve tvaru srdce a marně si lámete hlavu, kde se asi tak nachází? Je přímo tady, mezi ostrovem Pašman a pevninou. 6 km od přístavu Biograd na Moru, 16 km od Zadaru. Pokud plánujete svatbu, lepší místo, kde si říct „ano“, nenajdete.